Sharing is caring!

Wiele osób zgłasza się do mnie z propozycjami ciekawych projektów inwestycyjnych, część z nich jest jednak przedstawiana w mało przystępnej formie przez co istnieje ryzyko, że nie zostaną prawidłowo odebrane. Z punktu widzenia inwestora liczy się czas, jeżeli informacje przekazywane w prezentacji inwestorskiej są mało precyzyjne to drastycznie spada szansa mojego zainteresowania się Twoim projektem.

Pitch deck czyli prezentacja inwestorska jest pierwszym krokiem w drodze do pozyskania inwestora. W moim przypadku jest to wstępne “spotkanie” z Tobą, które ma mnie przekonać, że Twój projekt ma potencjał i warto zainteresować nim kolejnych inwestorów.

Twoim zadaniem jest szybkie i konkretne pokazanie, że oferowany pomysł jest na tyle innowacyjny i ciekawy, że przyniesie wysoki przychód przy jak najmniejszym ryzyku. Ważne jest zaprezentowanie idei i charakteru produktu – oprócz konkretnych danych liczę na to, że pokażesz mi jak realnie może on polepszyć rzeczywistość.

Teraz parę technicznych szczegółów. Twoja prezentacja musi opowiedzieć się sama – prześlij mi ją drogą elektroniczną (lukas@zgiep.com) w formie PDF. Zapoznanie się z nią powinno mi zająć od 3 do 4 minut. Mimo tego, nie możesz przesadzić z treścią, unikaj małej czcionki, dużych partii tekstu, wypunktowań – zastąp je słowami kluczowymi. Pitch deck ma działać na wyobraźnię – pomocne tu będą grafiki, wykresy, zdjęcia – to pomoże zweryfikować Twój pomysł. Zachowaj jeden styl graficzny tak, aby wszystko było spójne i łatwe w odbiorze. Możesz skorzystać z gotowych schematów, na przykład:  Improve Presentation.

Poniżej przedstawiam Ci szkielet prezentacji inwestorskiej, jaką wymagam od projektów, które się do mnie zgłaszają. Postaraj się, aby łączna liczba slajdów nie przekroczyła 20. Zanim zaczniesz je tworzyć, rzuć okiem na wykres, który pokazuje ile średnio sekund odbiorcy poświęcają na daną część prezentacji, dzięki czemu będziesz wiedział co warto wyszczególnić.

 

  1. LOGO oraz MISJA. W postaci punchline/tagline (przykład: NIKE – just do it!), czyli jedno zdanie, które określa co robi spółka.
  2. PROBLEM. Skąd wziął się pomysł na dany produkt? Jaką potrzebę realizuje? Skąd wiecie, że ludzie tego potrzebują? Inwestor chce mieć pewność, że Wasza działalność rzeczywiście podniesie jakość życia i adresuje realny problem.
  3. ROZWIĄZANIE. Zaprezentujcie w prosty sposób, w jaki Wasza firma rozwiązuje powyższy problem oraz przedstawcie korzyści jakie płyną z takiego rozwiązania. Na czym polega unikalność i innowacyjność Waszego rozwiązania? Co Was wyróżnia? Dlaczego uważacie, że klienci wybiorą właśnie Wasz produkt? Co jest Waszym wyróżnikiem?
  4. PRODUKT. Pokażcie jak wygląda i działa w prostych krokach Wasz produkt. Nie zagłębiajcie się zbyt bardzo w szczegóły. Ważne, aby treść była jak najprostsza. Inwestorzy i tak będą chcieli dopytać o Wasz produkt. Warto pochwalić się tutaj zdjęciami, schematami, itp.
  5. HISTORIA SPÓŁKI. Od kiedy Wasze rozwiązanie jest dostępne na rynku? Ile do tej pory osób z niego skorzystało? Ilu posiadacie klientów? Podajcie dane w tabeli o sprzedaży w ujęciu miesięcznym za ostatnie 12 miesięcy? Ile macie podpisanych umów z klientami? Ile macie podpisanych listów intencyjnych? Ile macie zapisanych osób na newsletterze lub w swojej bazie e-mailingowej? Ile do tej pory środków zostało zainwestowane w spółkę
  6. RYNEK. Kto jest Waszym klientem docelowym? Spróbujcie określić ilu osób dotyczy dany problem oraz ile z nich będzie skłonnych użyć Waszego rozwiązania w przyszłości. Koniecznie podajcie liczby, np. wartość rynku w Polsce i na świecie, liczba klientów, częstotliwość korzystania z Waszej usługi, itp. Ta część ma za zadanie pokazać potencjał kolejnych etapów rozwoju spółki.
  7. ZESPÓŁ. To bardzo ważny element prezentacji, który ma przekonać inwestorów, że właśnie z Wami warto zrealizować ten projekt. Pokażcie kto za co jest odpowiedzialny i jakie ma dotychczasowe doświadczenie. Przedstawcie tylko te informacje, które mają największe znaczenie z punktu widzenia spółki. Wasze zdjęcia sprawią, że informacje przybiorą ludzką twarz. Postarajcie się o profesjonalną jakość i spójność wizualną zdjęć.
  8. MODEL BIZNESOWY. To ważny element mający na celu przedstawienie jak Wasza firma zarabia – konkretnie i w liczbach. Ile będzie kosztował Wasz produkt? Czy usługa będzie płatna jednorazowo czy w abonamencie? Jakie są prognozowane przez Was koszty i przychody w kolejnych latach rozwoju firmy? Czy to klienci będą płacić za produkt, czy np. reklamodawcy? Przedstawcie tabelę w ujęciu miesięcznym przedstawiającą prognozowane przychody i koszty na najbliższe 12 miesięcy po otrzymaniu inwestycji.
  9. OCZEKIWANIA FINANSOWE. Przedstawcie kwotę inwestycji jaką potrzebujecie zebrać wraz z wyszczególnieniem na co zostaną przeznaczone środki. Możecie odnieść się do kolejnych etapów rozwoju firmy. To ważne żebyście dali inwestorowi pewność, że jego pieniądze, będa odpowiednio zagospodarowane. Po ilu miesiącach od inwestycji spółka planuje osiągnięcie momentu w którym przychody będą przekraczały koszty? Określcie czy i kiedy będzie potrzebne kolejne finansowanie i w jaki sposób planujecie je pozyskać?
  10. KONKURENCJA. Warto szczegółowo przeprowadzić analizę rynku, dzięki temu wyeliminujecie większość potencjalnych zagrożeń. W jaki sposób Wasz produkt jest lepszy od konkurencji? Dlaczego klienci będą korzystali z Waszego produktu, a nie z konkurencji? Co wiecie, czego inni nie wiedzą? Co jest Waszym wyróżnikiem?Jakie są kluczowe kwestie w Waszej branży, których inni nie rozumieją? Gdzie leży Wasza przewaga?

Prezentacje wysyłajcie na adres: lukas@zgiep.com gdzie z przyjemnością się z nimi zapoznam, a następnie skontaktuję się z Wami w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Udanych inwestycji
Lukas S. Zgiep Ph.D.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment