Sharing is caring!

Nie byłbym sobą, gdybym nie przetestował kolejnych usług w modelu sharing economy w Warszawie. Dziś prezentuję moją rozmowę z CEO JedenŚlad.pl – Łukaszem Banachem. Miłej lektury!
Na czym to polega usługa JedenŚlad.pl?

JedenSlad.pl to miejska sieć skuterów elektrycznych.
Na terenie Warszawy udostępniamy skutery, które można wypożyczyć i oddać zdalnie – za pomocą aplikacji mobilnej (Android oraz iOS) lub wersji przeglądarkowej (inne systemy) – www.jedenslad.pl/jade

Jesteśmy takim “Veturilo dla skuterów” z jedną, ważną różnicą – u nas nie ma stałych stacji wypożyczania i oddawania. I na tym polega całe ułatwienie – w ramach wyznaczonego obszaru na mapie (do zobaczenia m.in. na: jedenslad.pl/jade) można wypożyczać i oddawać skuter w dowolnym, publicznie dostępnym miejscu.

Żadnych stojaków, stacji ładowania itp.
Dodatkowo – skutery są dwuosobowe, więc można śmigać na wspólne przejażdżki. To my zajmujemy się monitoringiem i wymianą pakietów baterii. Zasięg akumulatorów (specjalnych ogniw litowo-jonowych) w naszych skuterach pozwala na przejechanie około 50 kilometrów. Gdy stan baterii jest poniżej 20% (około 10 kilometrów), skutera znika z mapy i nie jest możliwy do wypożyczenia.

Czym charakteryzują się skutery JedenŚlad.pl?

W każdym z pojazdów jest duży kufer, w środku 2 kaski (rozmiar M i L), jednorazowe czepki higieniczne pod kask oraz maseczki antysmogowe.
Każdy ze skuterów jest wyposażony także w gniazdo USB pozwalające naładować np. telefon komórkowy oraz uchwyt na telefon komórkowy (wodoodporny).

Skutery posiadają 3 tryby jazdy (od 1 do 3) charakteryzujące się mniejszą bądź większą prędkością maksymalną oraz “zrywnością”.
Maksymalna prędkość do osiągnięcia to 45km/h.
Osoby urodzone przed 18.01.1995 potrzebują jedynie dowodu osobistego aby kierować skuterem. Młodsi – prawa jazdy (wystarczy AM – prawo jazdy na motorower/skuter).

Rozliczanie następuje automatycznie jedynie na podstawie czasu jazdy (nie płacimy za kilometry).
Podstawowa stawka prepaid to 69 groszy. Oferujemy również abonamenty – np. za 39 zł miesięcznie możemy wyjeździć gratisowe 60 minut a potem rozliczać się po cenie 20 groszy (zamiast standardowych 69).

Mamy również opcję pauzy – jedziemy np. na zakupy i chcemy mieć pewność że po wyjściu ze sklepu skuter będzie na nas czekał. Wybieramy w aplikacji odpowiednią opcję, chowamy kask, gasimy silnik i idziemy na zakupy. Opłata to jedynie 10 groszy/minuta (czyli 6 zł za godzinę).

Jak powstała usługa?

Nasze grono założycielskie (Łukasz, Karolina, Marcin, Grzegorz i kolejny Łukasz) znało się prywatnie lub zawodowo od pewnego czasu. Każdy z nas ma inne doświadczenia zawodowe (od marketingu po UX i development aplikacji) ale wspólne wyzwania – korki, zanieczyszczenie powietrza, problemy z parkowaniem. Jednym z takich ostatnich “włączników”, które zmotywowały nas do działania była wizyta w Chinach, gdzie zobaczyliśmy jak świetną formą transportu są właśnie pojazdy (skutery) elektryczne.

Zrobiliśmy research, pojeździliśmy po Europie (od Barcelony po Brukselę) i świecie (USA) żeby zebrać doświadczenia i poznać wyzwania przed nami stojące. Zaczęliśmy pracować nad projektem we wrześniu 2016 a sieć JedenSlad.pl uruchomiliśmy w maju b.r.

Budując projekt i wskaźniki (także biznesowe) dla niego patrzyliśmy zarówno na projekty skuter-sharingowe ale i car-sharingowe. Najwięcej informacji byliśmy w stanie zebrać od największych (np. Autolib operujący w Paryżu udostępnia bardzo wiele szczegółowych informacji).

Jednocześnie, na polskim podwórku, wzorem był dla nas system rowerów miejskich Veturilo – NextBike Polska. Mnóstwo informacji o rozwoju i wyzwaniach jakie ta firma miała do rozwiązania pomogło nam uniknąć wielu potencjalnych “mielizn”.

Jaki macie pomysł na rozwój?

Dynamicznie zwiększamy flotę skuterów, dopasowujemy ofertę oraz, co uznajemy za absolutnie najistoniejsze – słuchamy naszych użytkowników i ciągle testujemy. Nie ma pewników, nie ma udawania pt. “dziękujemy za pomysł”. Wdrażamy to co płynie do nas jako opinie i komentarze. Ciągle sprawdzamy co możemy ulepszyć, co będzie działać jeszcze lepiej. Widząc wyniki – decydujemy o wdrożeniu dla wszystkich bądź modyfikacjach.

U podstaw filozofii projektu leżą:

  • ekologia – ciche, nie zanieczyszczające miasta hałasem skutery, które nie emitują szkodliwych związków do atmosfery
  • sprawne poruszanie się po zakorkowanych miastach
  • brak problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego i płaceniem za miejsca parkingowe
  • idea współdzielenia – nie trzeba mieć, żeby korzystać

Na obecnym etapie najistotniejsze dla nas jest zwiększanie liczby skuterów (badania mówią że 2x więcej skuterów to 5x więcej osób potencjalnie korzystających z systemu) a co za tym idzie obszaru działania (także poza Warszawę).

Skupiamy się mocno na edukacji rynku i uświadamianiu jak efektywnie i bezpiecznie przemieszczać się skuterem.
W przyszłości będziemy mocno działać w temacie popularyzacji elektromobilności – nie zdradzając jeszcze zbyt wielu szczegółów 🙂

Bonusowe zniżki tylko dla czytelników 

Zniżki dla osób chcących podróżować skuterami JedenSlad.pl!

Dla każdego użytkownika, który do 30.09.2017 zarejestruje się i aktywuje konto na JedenSlad.pl – mamy ekstra 40 minut na jazdę (wystarczy wysłać maila z hasłem “zgiepcom” na kontakt@jedenslad.pl)
Także dla każdego użytkownika, który do 30.09.2017 zdecyduje się na zakup rocznego abonamentu przygotowaliśmy zniżkę – aż 120 zł (również prosimy o maila z hasłem “zgiepcomroczny” na kontakt@jedenslad.pl)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment