O smogu napisano już wiele. Powstają kolejne raporty, badania oraz publikacje na temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Przekaz jest jednoznaczny – powietrze, którym oddychamy jest toksyczne! Według różnych badań w Polsce z powodu smogu umiera od 40 do 60 tys. osób rocznie. To tak, jakby co 10 lat z mapy Polski znikało miasto wielkości Poznania. Pytanie brzmi: Co dalej? Zachęcam do zapoznania się z poniższym video, w którym w przystępny i przejrzysty, sposób przedstawiono najważniejsze dane dotyczące problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce.
Po pierwsze nie licz, że państwo lub miasto zadba o zdrowie Twoje i Twoich bliskich.
Kilka dni temu usłyszałem w radio, że w Warszawie zostanie przeprowadzony przetarg na stacje pomiarowe, ale odbędzie się on dopiero w 2019 🙁 Zdziwiłem się mocno, po czym uruchomiłem aplikację Airly i sprawdziłem stan powietrza w mojej okolicy. Społeczność ludzi skupiona w aplikacji rozwiązuje ważny społeczny problem, którego Państwo nie jest w stanie rozwiązać od wielu lat – monitorowanie stanu powietrza w Polsce.
Społeczność aplikacji Airly udowadnia, że można monitorować poziom zanieczyszczeń szybciej, prawdopodobnie taniej i bardziej efektywnie, niż władze rządowe lub samorządowe, których działania są znikome. Niektórzy politycy udają nawet, że ten ważny problem nie istnieje. Nie powinniśmy liczyć na to, że ich podejście się zmieni. Jeżeli sami nie dbamy o swoje zdrowie to dlaczego ktoś inny miałby to robić za nas? Bardzo chciałbym, aby wprowadzono i egzekwowano kary za zanieczyszczanie powietrza, ale niestety nie mam na to wpływu. Na szczęście nie jesteśmy bezbronni wobec smogu. Możemy się przed nim skutecznie chronić i to stosunkowo nie dużym wysiłkiem i kosztem.
Jak chronić się przed smogiem?
W zeszłym sezonie smogowym nie było dnia, w którym ludzie nie uśmiechaliby się na mój widok – na widok osoby chodzącej po ulicach Warszawy w masce antysmogowej. Na początku czułem się z tym trochę dziwnie. Od wielu lat zmagam się z przewlekłym zapaleniem zatok i od momentu, kiedy stosuję ten rodzaj ochrony częstotliwość moich infekcji spadła bardzo wyraźnie (nie prowadziłem statystyk, ale mam kilkukrotnie mniej infekcji w ciągu roku, estymuję spadek o ok. 70-80%). Jest to znacząca poprawa jakości mojego życia.
W tym sezonie coraz mniej ludzi się do mnie uśmiecha. Co więcej, średnio raz w tygodniu, ktoś zaczepi mnie na ulicy z pytaniem: gdzie można kupić taką maskę? To bardzo dobry znak, że świadomość ludzi powoli się zmienia. Jesteśmy jednak na początku drogi do edukacji merytorycznej oraz mentalnej nt. smogu. Świadomość ludzi w Polsce dopiero się buduje. Z moim obserwacji wynika, że ludzie wstydzą się chodzić w masce po ulicy. Jest to dla nich trudna do pokonania bariera. Na początku tego tygodnia byłem na dworcu Warszawa Centralna, gdzie kilku letnie dziecko widząc mnie w masce powiedziało do mamy “ – Mamo, patrz! Bandyta.”
Filtry do nosa WoodyKnows – alternatywa dla maski
Dla osób, które nie chcą korzystać z masek najlepszym rozwiązaniem w walce ze smogiem mogą stać się WoodyKnows. Są to niemal niewidoczne filtry do nosa, które zabezpieczają przed smogiem poprzez filtrowanie powietrza wdychanego nosem. Dla osób, które z różnych względów nie chcą chodzić w masce po ulicy (np. przez makijaż, czy lęk przed oceną innych osób) może to być jedyna metoda ochrony przed smogiem.
Osobiście w okresie smogowym korzystam z maski (wg. badań są bardziej skuteczne), ale moja kobieta jest miłośniczką WoodyKnows i na co dzień wybiera filtry do nosa. Poza ochroną makijażu jej argumentem jest również fakt, że niewielkie, poręczne opakowanie z łatwością mieści się do torebki czy kieszeni. Każda forma ograniczenia wdychania smogu do organizmu jest dobra, dlatego każdy z nas powinien w najlepszy możliwy sposób zabezpieczać się przed tą toksyczną mieszanką, która znajduje się w naszym powietrzu.
Wygraj ochronny zestaw startowy
We współpracy z polskim dystrybutorem WoodyKnows postanowiłem zorganizować konkurs dla czytelników mojego bloga, w którym do wygrania są 3 zestawy startowe WoodyKnows MIX. Wystarczy, że w komentarzu pod TYM POSTEM podacie procentową wartość dopuszczalnej normy PM2,5 jaką Waszym zdaniem będzie wskazywała stacja pomiarowa Airly w Rybniku przy ulicy Sportowej 52 w niedzielę 2 grudnia 2018 roku o godzinie 22:00. Swoje zgłoszenia konkursowe możecie zgłaszać do 1 grudnia 2018 do godziny 23:59. 3 osoby, których odpowiedzi będą najbliżej poprawnej wartości, otrzymają nagrodę: zestaw WoodyKnows MIX, ufundowaną przez polskiego dystrybutora WoodyKnows.
Pobierz aplikację Airly na swój telefon:
Dlaczego stacja Airly w Rybniku? Byłem tam na początku listopada w celach służbowych i idąc przez miasto w masce dosłownie każdy patrzył się na mnie jak na kosmitę. Chciałbym, budować świadomość nt. smogu wśród mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.